BLOG

Dijital Açıkhava Mecralarında Programatik Reklam ve Geleceği

Dijital Açıkhava Mecralarında Programatik Reklam ve Geleceği

Dijital pazarlama alanındaki gelişmeler hemen hemen zamanla eşdeğer bir şekilde akarken; kar marjlarını arttırmak isteyen firmalar da yeni pazarlama trendlerini yakalamaya çalışıyor. Son dönemin en popüler ve en fazla sonuç odaklı reklamcılık yöntemlerinden biri de programatik reklam. Peki nedir bu programatik reklam? Programatik reklam, dijital reklamcılık teknolojilerinin ulaştığı son noktada; kullanıcı davranışlarını analiz edip bu doğrultuda medya satın alımını daha hızlı ve akıllı hale getiren bir yöntemdir.

Image
Programatik reklam sayesinde markalar, doğru içeriği, doğru zamanda ve doğru kişilere ulaştırma imkanı elde eder. Farklı kanallardan elde ettiğiniz veriler sonucunda yapılan analizin ardından daha doğru bir hedefleme yapabilir ve en doğru hedef kitleye ulaşırsınız. “Minimum maliyet maksimum fayda” ilkesini programatik reklam türlerinde görmekteyiz. Gerçek zamanlı satın alma ve yayın takibi ile gerçek zamanlı optimizasyon imkanı da sunar. Veriler birden çok yayıncıyla paylaşılabilir. Programatik reklamcılığın bu denli popüler olmasını sağlayan özellik ise veridir. “Data-Driven Advertising” yani Veriye Dayalı Reklamcılık, bu modelin oluşmasını sağlamıştır.

Firmaların son dönemde reklama ayırdıkları bütçe göz önünde bulundurulduğunda daha fazla sonuç odaklı çalışmalar isteyen markalar, programatik satın almaya yöneliyor. Çünkü veriler, markayı cezp ettiği gibi tüketiciden alınan geri dönüşler de programatik reklamcılığın fayda-maliyet analizinde ne kadar cazip bir alan olduğunu kanıtlıyor. Google ve Facebook’un liderliğini yaptığı dijital reklamcılık süreci önümüzdeki birkaç yıl içerisinde kendini Programatik Reklamcılığa bırakacak. eMarketer’in raporuna göre 2013’te dünya çapında 22 milyar dolar olan programatik reklam harcamalarının 2018 yılıyla birlikte 69 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Türkiye’de de git gide yaygınlaşan programatik reklamcılık, masaüstü ve mobil kullanımlarda hakimiyeti ele geçirmiş durumda. Bunun yanı sıra televizyon ve açık hava dijital ekranlarda da programatik satın alma çalışmaları yapılmaya başlandı.

Açıkhavada yeni yeni uygulanmaya başlanan programatik bu mecranın geleceğine de yön verecek gibi görünüyor. Programatik billboardlar, ilanlardaki görseller ve verilmek istenen mesaj, hedef kitlenin yaş ve cinsiyetine göre değişebiliyor. Hangi saat aralıklarında hangi profilden tüketici kitlesinin billboardların yanından geçeceğini belirleyen lokasyon teknolojisi, markaların nokta atışı bir stratejiyle kitlesine ulaşmasını sağlıyor. Programatik teknoloji reklam ünitelerinin yanından geçen kişinin yaşını, cinsiyetini ve tarzını anlayarak ona uygun reklamı gösterme olanağı da sunuyor.

Yakın bir gelecekte birçok markanın açıkhava tercihlerinde programatik reklamcılık yöntemlerini tercih etmesi beklenirken, LOOK!screens, Türkiye’de bir ilke imza attı ve 2017 yılında knorr markası ile Türkiye’de açıkhava ile programatik reklam örneğini sunan ilk marka oldu.