BLOG

AÇIK HAVA REKLAMCILIĞI

AÇIK HAVA REKLAMCILIĞI

Ticari anlamda markalar arası rekabet artarken, pazar payını yükseltmek isteyen firmalar, daha fazla tanınmak daha fazla kişiye hitap etmek için çeşitli reklam kollarını tercih ediyorlar. Yazılı medyada bir reklamı görmek için gazete, dergi satın almanız gerekirken, televizyondaki bir reklamı görebilmek için ise televizyon izlemek zorundasınız.

Fakat tüm bunlardan ayrılan avantajlı ve herkese hitap eden bir reklam dalı da bulunmaktadır. Hiçbir güç harcamadan maruz kalınan tek reklam mecrası açık hava reklamcılığıdır.

Peki açık hava reklamcılığı nedir? Açık hava reklamcılığı, baskı ve matbaanın gelişimiyle birlikte İngiltere’de 1740, Amerika’da 1835’lerde kullanılmaya başlanmıştır. Tarihin ve teknolojinin akışına paralel olarak Açık hava reklamcılığı da gelişim göstermiş ve 20. Yüzyılın sonlarından dijital teknoloji devrimiyle sektörde yeni bir çağ başlamıştır.

İngilizcede “Açık hava” anlamına gelen outdoor aynı zamanda reklamcılık dilinde sık sık kullanılan bir terimdir. Türkiye’de tabela veya binaların üzerine boya ile yapılan reklamlarla başlayan süreç son yıllarda kendisini teknolojinin de büyük katkısıyla çok farklı boyutlara ulaştı. Reklam ajansların creative ekipleri, halkın günlük yaşantısı içerisinde en çok kullandığı açık hava mekanlardaki ekranları yaratıcı tasarımlarla çok daha dikkat çekici hale getirdi.

Elbette her mecra reklam değeri açısından kendi içerisinden çok değerli fakat açık hava reklamcılığı direkt olarak tüketiciye ulaşması ve görüş alanına girdiği andan itibaren karşı tarafa etki etmesi sebebiyle farklı bir klasmanda değerlendirilebilir.
Image
Diğer reklam yöntemlerine oranla daha düşük bir maliyetle daha büyük kitlelere ulaşması nedeniyle de açık hava reklamcılığı firmaların en önemli tanıtım kalemlerinden biridir. Özellikle Dijital Signage alanından teknolojik gelişmelerle paralel olarak devasal ekranların üretilmesi hem firmalar için hem de reklam ajansları için içeriğin zenginleşmesini sağlamış, daha yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasının yolunu açmıştır.

Dünyada ve ülkemizde son yılların trend reklamcılık örneklerinin bulunduğu açık hava reklamcılığı, geniş kitlelere ulaşma potansiyeli ve insanların hayal gücü ve yaratıcılığını zorlayan bir alan olması nedeniyle birçok markanın en temel reklam ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Tabelalar, panolar, bilboardlar, giydirmeler gibi klasik reklam ortamlarının yanı sıra günümüzde interaktif dijital bilboardlar, e-info araçları, plazma ekranlar, CLP networkler gibi teknolojik ortamlar da açık hava reklamcılığının hizmetindedir.